Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Gorączka podczas grypy i przeziębienia – jak się jej pozbyć?

Podniesiona temperatura ciała, zwana potocznie gorączką, to naturalna reakcja obronna organizmu. Broni się on przed atakującymi go wirusami lub bakteriami, a walka ta objawia podniesieniem się temperatury ciała. I choć wydawać by się mogło, że to reakcja pożądana, to jednak zbyt wysoka gorączka może być niebezpieczna. Mając to na uwadze warto poznać różne sposoby na obniżenie temperatury ciała.

Domowe sposoby na gorączkę

Gorączka towarzyszy człowiekowi już od zarania dziejów, dlatego trudno się dziwić, że z pokolenia na pokolenie przekazywane są domowe metody obniżania temperatury ciała. Najbardziej znane i chyba najłatwiejsze do zastosowania są chłodzące okłady. Sposób ten polega na tym, by na miejsca, w których są duże naczynia krwionośne, a więc w pachwinach, na szyi i podudziach, kłaść wychładzające kompresy. Dzięki nim krążąca w ciele krew zostaje schłodzona, a to z kolei ochładzająco działa na całe ciało.

Drugim domowym sposobem na gorączkę, który nawiązuje do powyższego, jest kąpiel ochładzająca. Powinno się ją rozpocząć od nalania do wanny wody o takiej samej temperaturze jak temperatura ciała chorego. Następnie, poprzez dolewanie chłodniejszej wody, schładzać ją, a tym samym schładzać ciało. Przy czynnościach tych należy jednak pamiętać, że różnica temperatur pomiędzy wodą a ciałem kąpiącego nie może być większa niż 2 stopnie.

Mówiąc o domowych sposobach na gorączkę nie możemy nie wspomnieć o medykamentach z domowej apteczki. W walce z gorączką szczególnie pomocna jest herbatka z suszonych kwiatów lipy i sok malinowy. Oba te napoje mają działanie napotne, dzięki czemu  pozwalają w naturalny sposób schłodzić dręczony gorączką organizm.

Środki przeciwgorączkowe z apteki

Wszystkie wyżej wymienione sposoby mają jednak pewną wadę. Otóż działają one dość wolno i nie zawsze są w stanie pomóc przy bardzo wysokiej gorączce. Warto wówczas sięgnąć po środki przeciwgorączkowe z apteki, które pomogą skutecznie zwalczyć wysoką temperaturę. Dzięki nim dreszcze z powodu gorączki powinny szybko ustąpić i poczujemy się zdecydowanie lepiej.

Dowiedź się więcej jak zadbać o siebie w sezonach przeziębień z artykułu http://febrisan.pl/porady/jak-dbac-o-siebie-w-sezonie-przeziebieniowym/