Grypa atakuje – jak sobie z nią radzić?

Grypa atakuje – jak sobie z nią radzić?

Grypa, w przeciwieństwie do przeziębienia, zwykle atakuje znienacka. W najmniej oczekiwanym momencie czaszkę rozsadza ból, na termometrze brakuje skali, a dreszcze każą nam się schować pod grubą warstwą koców. Co w takiej sytuacji robić?

Obniż gorączkę

Przede wszystkim musisz obniżyć poziom gorączki. Co prawda wysoka temperatura jest dowodem na to, że organizm się broni, ale należy pamiętać, że zbyt wysoka może być niebezpieczna. Warto sięgnąć po środki przeciwgorączkowe, a dodatkowo można próbować walczyć z gorączką za pomocą chłodnych okładów czy kąpieli (byle nie zbyt zimnej).

Odpocznij

Osłabiony atakiem wirusa organizm potrzebuje odpoczynku. Daj mu na to szansę i nie forsuj się niepotrzebnie. Naprawdę warto poświęcić kilka dni na to, by organizm szybciej zwalczył chorobę, niż potem długo leczyć skutki pogrypowych powikłań. Sen i odpoczynek jest jak najbardziej wskazany.

Dużo pij

Wysoka temperatura często skutkuje brakiem apetytu. O ile jedzenie nie jest takie ważne, to nie możesz zapominać o uzupełnianiu płynów. Twój organizm bardzo ich potrzebuje, bo przecież pocenie się to jeden z naturalnych mechanizmów obronnych Twojego organizmu. Zadbaj więc o odpowiedni poziom wody w organizmie, by mógł on skutecznie walczyć z chorobą.

Stosuj środki łagodzące objawy grypy

Często grypie towarzyszy lekki ból gardła, kaszel czy katar. I choć nie są to objawy, które dotykają każdego chorego na grypę, to ich pojawienie się zawsze bywa uciążliwe. Jeśli dokucza Ci ból gardła, to sięgnij po pastylki do ssania, które pomogą go złagodzić. Jeśli masz problem z katarem, to wybierz krople działające miejscowo lub sięgnij po środki stosowane wewnętrznie, które pomagają obkurczyć błony śluzowe i udrożnić nos.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Musisz pamiętać, że grypa to poważna choroba, która może skończyć się powikłaniami. Jeśli więc gorączka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, ból gardła zamiast łagodnieć, nasila się, a kaszel staje się coraz bardziej męczący, to znak, że pora na wizytę u lekarza. Nie warto jej odkładać, by w porę zacząć odpowiednio dobrane dla pacjenta leczenie.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł „10 sposobów na przeziębienie” na stronie http://febrisan.pl/porady/10-sposobow-na-przeziebienie/

Dodaj komentarz