Grypa kontra alergia – tej wiosny nie daj zwieść się pozorom

Grypa kontra alergia – tej wiosny nie daj zwieść się pozorom

Rozważania na temat objawów grypy i alergii zaczniemy od obalenia dwóch mitów. Po pierwsze, infekcje wirusowe mogą nas dopaść nie tylko jesienią i zimą. Grypa na wiosnę również jest możliwa! Po drugie, to nieprawda, że alergia ujawnia się tylko w pierwszych latach życia. Bardzo często osoby dorosłe padają jej ofiarami.

Aby poprawnie odczytać dolegliwości, jakie mogą towarzyszyć nam wiosną, warto poznać różnice między objawami obu przypadłości.

 

Objawy grypy i alergii

Obie dolegliwości wykazują częściowo te same objawy. Są nimi: kaszel, katar, ból głowy, pieczenie spojówek. Jeżeli symptomom tym towarzyszą:

  • stan podgorączkowy lub gorączka
  • dreszcze
  • silne osłabienie i bóle mięśniowo-stawowe

najprawdopodobniej zachorowaliśmy na grypę. W przypadku alergii zaobserwujemy u siebie charakterystyczne salwy kichania, wodnisty katar oraz uczucie blokady nosa.

 

Skąd się bierze alergia

Alergia jest chorobą dziedziczną, a skłonności do tego schorzenia można odziedziczyć zarówno po rodzicach, jak i dziadkach.

Czy można jej zapobiegać? Profilaktyka nie jest tak oczywista, jak ochrona przed grypą i w przypadku dorosłych nie ma potwierdzonych i sprawdzonych sposobów na zapobieganie alergii. Można jednak starać się uchronić przed nią potomstwo, stosując się do określonych zaleceń w trakcie ciąży oraz tuż po porodzie (np. przyjmując odpowiednie probiotyki).

 

Jak zapobiegać grypie

Infekcje wirusowe wywołane są zazwyczaj przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową. Zimą jesteśmy na nie szczególnie narażeni, jednak musimy pamiętać, że grypa na wiosnę jest również prawdopodobna. Aby uniknąć zachorowania należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce.

Poprawa odporności na wiosnę nie jest trudna. Zadbaj o zdrową dietę – dostarczaj organizmowi witaminy z grupy C, B, D oraz beta-karoten, cynk, żelazo i miedź (obecne np. w owocach, warzywach, rybach, chudym mięsie, i kaszach). Pamiętaj o codziennych dawkach ruchu i odpowiednich ilościach snu.

źródło: http://febrisan.pl/grypa-i-przeziebienie/

Dodaj komentarz