Hirudoterapia – początki i teraźniejszość

Hirudoterapia – początki i teraźniejszość

Medycyna naturalna, zwana często niekonwencjonalną, jest alternatywą dla standardowego leczenia, które w dużej mierze polega na przyjmowaniu coraz droższych preparatów chemicznych. Warto podkreślić, że medycyna naturalna była stosowana już przez naszych przodków, czyli od bardzo dawna. Czy istnieją zatem zabiegi, które faktycznie mogą nam pomóc?

Hirudoteriapia – początki

Przyjrzymy się bliżej hirudoterapii, czyli terapii z wykorzystaniem pijawek. Leczenie za pomocą tych pasożytów znane było już w starożytności, czego dowodzą malowidła ścienne w Egipcie sprzed niemalże półtora tysiąca lat.  Grecki medyk Nikander żyjący w II w. p.n.e. opisywał lecznicze właściwości wydzieliny tych bezkręgowców. Natomiast rzymski historyk Pliniusz Starszy sporządzał notatki na temat użyteczności pijawek w bólach reumatycznych i wszelkiego rodzaju  dolegliwości oraz gorączki.
W 2004 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wyraziła zgodę na stosowanie pijawek jako środka leczniczego i dopuściła je do obrotu. Obecnie zainteresowanie tą metodą leczenia wzrosło nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
W Niemczech, Rosji i Anglii leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami wykorzystywane jest także przez lekarzy.

Pijawki w leczeniu wielu schorzeń

W wydzielinie wytwarzanej przez pijawki znajduje się około stu cennych związków, które ułatwiają człowiekowi radzenie sobie z różnymi dolegliwościami (np. przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe). Hirudoterapia stosowana jest w leczeniu początkowej fazy powstawania żylaków (zmniejsza obrzęki i zgrubienia na nogach), chorób układu krążenia (miażdżyca, choroba wieńcowa, tętniaki, nadciśnienie tętnicze), chorób oczu (zapalenie tęczówki, jaskra), przerostu prostaty, a nawet migreny.

W 1996 roku przeprowadzono badania naukowe, które potwierdziły dobroczynne działanie hirudozwiązków na stymulację wzrostu komórek nerwowych. Dlatego też dostrzega się duży potencjał w leczeniu poporodowego porażenia mózgowego u dzieci oraz choroby Parkinsona i Alzheimera u osób w podeszłym wieku.
Ważne, aby w hirudoterapii (http://pijawki.abros.pl/) wykorzystywać tylko i wyłącznie pijawki z hodowli laboratoryjnej, które posiadają rzetelnie udokumentowane pochodzenie.

Dodaj komentarz