Jaki ubiór jest wymagany na sali operacyjnej?

Jaki ubiór jest wymagany na sali operacyjnej?

300_300_productGfx_6b847dfc3072bbd6c9f9016d458d489dBlok operacyjny to wydzielona część szpitala, gdzie wykonuje się operacje w warunkach jak największej izolacji od źródeł infekcji. Najczęściej blok ten jest zlokalizowany w najbliższym sąsiedztwie oddziału chirurgicznego, dzięki czemu łatwo i szybko można przewieźć pacjenta.

Podstawowym i najważniejszym pomieszczeniem bloku operacyjnego są sale operacyjne służące do wykonywania różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. W większych szpitalach dzieli się je według specjalności wykonywanych zabiegów. Są to zatem sale ogólnochirurgiczne, laryngologiczne, urologiczne oraz ortopedyczne. Wydziela się także osobne sale do zabiegów ginekologicznych i endoskopowych. Niezależnie od przeznaczenia sale operacyjne muszą spełniać rygorystyczne wymagania pod względem powierzchni, wentylacji, a zwłaszcza czystości.

Bardzo ważne jest także zachowanie jak najwyższego poziomu czystości przez personel bloku operacyjnego. Przed operacją wszyscy członkowie personelu medycznego zmieniają odzież i obuwie noszone na terenie szpitala, na strój przeznaczony do użytku tylko na terenie bloku operacyjnego. Wszyscy, zwłaszcza chirurdzy muszą się dokładnie umyć i nałożyć ochronną odzież jałową, która nie tylko uchroni pacjenta przed zakażeniem, ale także lekarza przed przenikaniem różnych płynów ustrojowych, krwi czy patogenów. Odzież operacyjna powinna być wygodna i nie powodować dyskomfortu. Musi być uszyta zgodnie z właściwymi procedurami i z materiału, który „oddycha” a jednocześnie jest odporny na czynniki biologiczne i mechaniczne.

Nieodzownym elementem stroju lekarskiego jest również obuwie. Obuwie operacyjne także musi zapewniać duży komfort i być wykonane z odpowiedniego materiału. Najczęściej jest to specjalny rodzaj gumy, dzięki któremu jest to obuwie do sterylizacji. Bez obaw można je zatem odkażać w autoklawie, do temperatury 134 stopni Celsjusza. Obuwie to, tak samo jak reszta stroju, zapewnia ochronę przed odpadami biologicznymi, krwią oraz pozostałymi płynami ustrojowymi. Buty te są lekkie, wytrzymałe, antypoślizgowe oraz anatomicznie wyprofilowane. Posiadają właściwości antystatyczne, dobrą wentylację i absorpcję wstrząsów, a co najważniejsze- są łatwe w utrzymaniu czystości.

Odzież i obuwie operacyjne musi być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim powinno zabezpieczać pacjenta przed drobnoustrojami, a lekarza i pozostały personel medyczny przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi.

Dodaj komentarz