Kobieta w ciąży u ginekologa

Kobieta w ciąży u ginekologa

autumn-1850044_640

Ciąża to dla milionów kobiet stan radosnego oczekiwania na upragnioną córeczkę lub wyczekanego synka. Niestety, czasami pomimo tego, że kobieta odpowiednio się do niej przygotowała, prowadzi zdrowy tryb życia, dba o siebie dochodzi do straty dziecka. Pomimo tego, że jest to traumatyczna sytuacja, kobieta dochodzi jednak do siebie, ponownie zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe, silne i piękne dziecko. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kobieta pomimo tego, że dochodzi do zapłodnienia nie może jej donosić po raz kolejny i kolejny i kolejny… W przypadku trzeciego i kolejnego poronienia lekarze bardzo często diagnozują poronienie nawykowe.  Najczęściej występuje ono do 22 tygodnia ciąży, a narażone na nie są przede wszystkim kobiety po 35 roku życia. Późniejsze poronienia, w drugim trymestrze, są najczęściej związane z problemami macicznymi.

Przyczyny tej sytuacji są zawsze bardzo niejasne i ciężkie do ustalenia. Zazwyczaj dają też niejednoznaczne wyniki. Lekarze najczęściej wymieniają:
•    Zaburzenia chromosomowe, a więc czynniki genetyczne,
•    Zaburzenia immunologiczne,
•    Nieprawidłową budowę macicy,
•    Problemy z łożyskiem lub mięśniaki macicy,
•    Zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia działania tarczycy,
•    Choroby i infekcje wirusowe.

Kobieta, która styka się z tym problemem musi skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci odpowiednie leczenie. Dotychczasowa diagnostyka wskazuje, że do utraty dziecka dochodzi najczęściej po 12 tygodniu ciąży. Jeżeli kobieta dotąd nie posiada dzieci prawdopodobieństwo donoszenia ciąży wynosi około 50 %. Szanse kobiety wzrastają nawet do 70 % jeżeli kobieta już wcześniej urodziła dziecko.
Po stwierdzeniu poronienia nawykowego niezmiernie ważne jest, by kobieta kilka dni została w szpitalu i by przeprowadzono przynajmniej podstawowe badania ginekologiczne i zastosowano odpowiednie leczenie, które najczęściej opiera się na podaniu odpowiedniej dawki hormonów. Badania hormonalne i genetyczne powinien także przejść ojciec dziecka, gdyż problemy mogą w takim samym stopniu dotyczyć także jego. Jeżeli kobieta ma pewne wady w budowie anatomicznej narządów rodnych niezbędna może okazać się operacja lub zabieg chirurgiczny. Równie ważne jest także badanie genetyczne płodu.

Jeżeli para zdecyduje się na kolejną ciążę od poprzedniej powinno upłynąć minimum 3 do 6 miesięcy. Ciało kobiety ma wtedy czas do regeneracji oraz odpowiedniego przygotowania się do trudu ciąży. Ważny jest stan fizyczny kobiety, ale także jej równowaga psychiczna. Dlatego czasami konieczne jest także skonsultowanie się z psychiatrą lub psychologiem. Niestety po każdym kolejnym poronieniu wzrasta ryzyko następnego, dlatego jest to ciąża wysokiego ryzyka i od początku do końca kobieta powinna pozostawać pod kontrolą lekarza. Są to działania profilaktyczne, które pozwalają na eliminację każdego potencjalnego czynnika mogącego spowodować kolejną stratę. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że utrata dziecka nie eliminuje nikogo z możliwości starań o dziecko- pary, które nawet kilkukrotnie doświadczyły tej traumy w końcu zostają rodzicami.

Konsultacje u ginekologa w Warszawie: http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/

Dodaj komentarz