Punkcja cienkoigłowa, przebieg i zastosowanie.

Punkcja cienkoigłowa, przebieg i zastosowanie.

women-428896_640Czasami cierpimy na dolegliwości, których przyczyna znajduje się wewnątrz naszego organizmu. Sama rozmowa z pacjentem nie wystarczy lekarzowi do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Aby dokonać prawidłowej diagnozy, często występuje potrzeba badania wewnętrznego. Do tego celu stosuje się odpowiednich igieł, stąd, zabieg nosi nazwę punkcji cienkoigłowej.

Jak przebiega punkcja cienkoigłowa?

W celu wykonania biopsji należy udać się endokrynologa. Badane przez niego problemy, dotyczą głównie tarczycy. Zabieg jest przeprowadzany pod kontrolą USG co pozwala na precyzyjne nakłuwanie. Pacjent nie otrzymuje znieczulenia,  igły są na tyle cienkie, że nie powodują żadnych obrażeń, a badany nie odczuwa bólu. Ze względu na średnicę igły równej 0,4-0,6 mm, problemy z krzepnięciem nie są przeciwwskazaniem do wykonaniu badania. Żeby zabieg przebiegł prawidłowo, pacjent musi współpracować z lekarzem i leżeć nieruchomo. Badanie trwa  zaledwie kilka sekund Pobrany materiał zostaje umieszczony na szkiełku laboratoryjnym. Następnie lekarz wykonuje jego rozmaz. Aby materiał nie uległ uszkodzeniu, ważne jest, aby zabezpieczyć go cytofixem. Pojemnik, w którym umieszcza się próbkę musi być suchy oraz szczelny. Tak zabezpieczony materiał zostaje wysyłany na badanie mikroskopowe. Skutkiem ubocznym punkcji może być niewielki siniak. Zabieg jest w stu procentach bezpieczny z punktu widzenia onkologicznego i nie powoduje uszkodzenia badanych organów.

Zastosowanie

W organizmie często występuje nadczynność lub niedoczynność określonego hormonu. Jeśli podczas dotykania swojej szyi, wyczujemy pod palcami niewielki guzek, nie należy tego bagatelizować. Lekarz ocenia charakter guza i określa dalsze postępowanie terapeutyczne. Dzięki wprowadzeniu biopsji, spadła ilość niepotrzebnie wykonywanych operacji tarczycy.

Mimo, że punkcja może się wydawać zabiegiem nieprzyjemnym, nie sprawia bólu i trwa bardzo krótko. Dzięki badaniom i odpowiednim zabiegom, jesteśmy w stanie zapobiec poważnym problemom zdrowotnym. Aby zaoszczędzić czas klientów, przychodnie lekarskie oferują możliwość rejestracji droga telefoniczną.

Dodaj komentarz