Strach przed wizytą u onkologa?

surgery-688383_640Wielu ludzi ogarnia strach na samą myśl o wizycie u różnych specjalistów. Może to być ginekolog, onkolog czy dermatolog, przyczyną jest jedno – lęk przed wykryciem poważnej, nieuleczalnej choroby. Często jest on jednak wyolbrzymiony i bezpodstawny.

Jak się nie bać?

Przede wszystkim, jeśli internista skierował nas do onkologa na podstawie tylko jednego badania, którego wyniki wzbudziły w nim wątpliwości, nie ma powodów do niepokoju. Minie jeszcze dużo czasu zanim dowiemy się, co tak naprawdę nam dolega. Podczas wizyty onkolog zleci dodatkowe badania i tak naprawdę dopiero ich wyniki powiedzą nam, czego można się spodziewać. Może to być więc dłuższy okres czasu, podczas którego bezustanne zamartwianie się źle wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie, ale również może mieć wymierne skutki na nasze zdrowie. Trzeba również wiedzieć, że interniści często kierują swoich pacjentów do poradni onkologicznych bez większych podstaw po to tylko, aby kolejny lekarz zajął się skierowaniem pacjenta na badania.

Co może pomóc w strachu przed wizytą?

Specjaliści z przychodni Denteam zalecają, aby przed umówioną wizytą zrobić sobie listę rzeczy, o których chcemy spytać specjalistę. Zajmując się jej spisaniem nie będziemy tak dużo myśleć o ewentualnej niepomyślnej diagnozie. Również podczas rozmowy z lekarzem, kiedy skupimy się na zadaniu pytań z kartki, nie będziemy tak zestresowani i przejęci. W strachu podczas pobytu w gabinecie onkologicznym może pomóc bliska osoba, która przed wizytą podniesie na duchu, a podczas niej potrzyma za rękę czy nawet przytuli i wesprze pacjenta. Dobrym sposobem jest również sporządzanie sobie notatek w trakcie rozmowy. Pozwoli nam to na zapamiętanie najważniejszych rzeczy. Czasem bowiem zdarza się, że podczas wizyty w tym całym stresie zapominamy o najważniejszych informacjach, jakie przekazuje nam onkolog.

Słyszeliśmy to już zapewne wiele razy, ale przy problemach zdrowotnych po pojawieniu się jakichkolwiek dolegliwości trzeba niezwłocznie odezwać się do specjalisty. Na początku może to być internista, który później skieruje nas do odpowiedniego lekarza. Wczesna wizyta w gabinecie to większe szanse na wyzdrowienie.