Terapia pijawkowa – jak to wygląda od zaplecza?

Terapia pijawkowa – jak to wygląda od zaplecza?

Wciąż wiele osób patrzy na hirudoterapeutów trochę jak na znachorów. Jednak w Austrii działa już klinika, w której pijawki wykorzystywane są do zabiegów kosmetycznych. W Niemczech już od prawie 10 lat zabiegi hirudoterapii są refundowane. Również w USA pijawki zostały uznane już jako lekarstwo. W Polsce wciąż nie możemy się do nich przekonać. Skąd biorą się pijawki do zabiegów? Jak wygląda taka terapia?

Skąd biorą się pijawki, używane do zabiegów?

W naturalnym środowisku żyje aż 500 różnych gatunków pijawek – tylko trzy z nich używane są do zabiegów. Największym okazem w Polsce jest pijawka końska. U nas jednak leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) odbywa się wyłącznie z użyciem pijawek hodowanych w laboratoriach. Dlaczego? Po pierwsze, pijawki w naturalnym środowisku są pod ochroną. A po drugie – i najważniejsze – pijawki końskie żywią się również padliną. Dlatego też między zębami mogą przenosić różne infekcje. Ich stosowanie może więc być niebezpieczne.

Jak długo hoduje się pijawki?

Pijawki składają jaja w kokonach jedynie raz do roku. Za każdym razem rodzi się maksymalnie 20 osobników. Aby mogły być wykorzystane podczas zabiegu, muszą rosnąć minimum dziewięć miesięcy. Wówczas osiągają długość ok. 10-15 cm. Po zabiegu mogą zwiększyć swoją wagę nawet pięciokrotnie!

Ile trwa zabieg?

Na czas trwania zabiegu wpływają różne czynniki – wiek i płeć pacjenta oraz rodzaj schorzenia. Terapia może trwać od pół godziny do nawet 2 godzin. Wszystko też zależy od miejsca przystawienia pijawki czy stanu pacjenta. Im więcej toksyn w organizmie, tym pijawki pracują dłużej. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Czasem czuje się tylko lekkie ukłucie, podobne do wbijania igły. Jednak pijawki wydzielają związki znieczulające, które łagodzą ból, przez co prawie nie odczuwamy ich obecności.

Po odessaniu się pijawki zwykle w miejscu przystawienia może wystąpić mocne krwawienie. Dlatego hirudoterapeuta powinien wykonać profesjonalny opatrunek. Rany po pijawkach mogą swędzieć. Czasem też pojawia się delikatny odczyn alergiczny, który jednak nie jest dla nas niebezpieczny.

Więcej informacji na stronie: http://pijawki.abros.pl/.

One thought on “Terapia pijawkowa – jak to wygląda od zaplecza?

Dodaj komentarz