Zespół suchego oka? Sprawdź, jak uniknąć objawów

Nawet co drugi pacjent gabinetu okulistycznego skarży się na objawy związane z zespołem suchego oka. Choroba dawniej uważana za przypadłość dotykającą ludzi starszych dziś występuje u coraz młodszych osób. Sprawdź, jak uniknąć jej objawów.

Istnieje wiele środków, które pomagają pozbyć się przykrych objawów zespołu suchego oka. Należą do nich krople na suche oko, żele nawilżające i specjalne preparaty. Nie wyczerpują one jednak repertuaru środków, które możesz zastosować gdy chcesz uniknąć pieczenia, swędzenia, rozmytego i falującego obrazu oraz uczucia obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami.

Po pierwsze: nawilżanie

Nawilżaj oczy, gdy zaczynasz odczuwać dyskomfort. Najłatwiejszą metodą nawilżania jest stosowanie specjalnych preparatów opartych na lipidach z kwasem hialuronowym w składzie, jak krople na suche oko. Jeśli szukasz odpowiednich kropli do oczu pamiętaj jednak, żeby dobrze dobrać preparat, ponieważ nie każdy specyfik przyniesie ci ulgę, a niektóre mogą nawet zaszkodzić. Upewnij się, że stosujesz nawilżające krople na suche oko, a nie na przykład krople na zaczerwienienia. Te ostatnie zamiast uzupełnić ubytki w filmie łzowym mogą zwiększyć ciśnienie w gałce ocznej i dodatkowo wysuszyć rogówkę. Krople na suche oko to nie jedyna metoda nawilżania – pamiętaj, aby odpowiednio często pić wodę i nie dopuszczać do odwodnienia organizmu.

Po drugie: relaks dla oka

Jeśli chcesz cieszyć się wypoczętymi oczami i komfortem widzenia, musisz zatroszczyć się o wystarczającą porcję relaksu dla wzroku. W sytuacji idealnej powinieneś unikać wszelkich czynności, które nadwyrężają oczy – na przykład długotrwałe czytanie czy korzystanie z komputera, prowadzenie auta po zmroku. W praktyce jednak zupełna rezygnacja z czynników mających niekorzystny wpływ na wzrok jest niemożliwa, dlatego warto wiedzieć, jak ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o odpowiednią porcję odpoczynku po każdej godzinie spędzonej przed komputerem czy za kierownicą. 5-10 minut raz na godzinę powinno wystarczyć, aby zrelaksować wzrok i uniknąć przesuszenia lub łzawienia oczu.

Po trzecie: gimnastyka

Jeśli zaczynasz czuć, że twoje oczy są bardzo zmęczone i wysuszone, pora na gimnastykę. Jak ją wykonać? To bardzo proste ćwiczenia oczu, które przynoszą dobre rezultaty. Zamknij oczy i delikatnie zakryj je wnętrzem dłoni. Następnie zacznij poruszać gałką oczną tak, jakbyś wodził wzrokiem za jakimś przedmiotem. Poruszaj oczami przez około minutę w prawo i w lewo, a następnie przez kolejną minutę – w górę i w dół. Takie ćwiczenia pozwolą oku odpocząć od szkodliwych czynników i pobudzić je do produkowania filmu łzowego, którego ubytki powodują nieprzyjemne uczucie suchości lub nadmierne łzawienie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *