Zła dieta? To wpłynie na twoje serce!

cake-168168_640Niepoprawny sposób odżywiania się wpływa na szereg narządów pracujących w organizmie człowieka. Serce reaguje na każdy brak odpowiedniego składnika odżywczego lub mikroelementu.

Zły cholesterol

Najbardziej powszechnym błędem dietetycznym jest nadużywanie cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych. Jedzenie zbyt dużej ilości potraw z tymi składnikami źle wpływa na układ krwionośny – na ściankach żył osadzają się złogi cholesterolu. Miażdżyca może rozwijać się już u nastolatków, nie jest więc przypadłością, nad którą nie muszą zastanawiać się ludzie młodzi. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci w wyniku zawału lub udaru.

Żeby wyeliminować problem nadmiaru cholesterolu w organizmie trzeba unikać potraw tłustych i smażonych, a także słodyczy, przekąsek słonych (czipsów, paluszków), pełnotłustego nabiału i czerwonego mięsa. W zamian za to powinno się spożywać wiele orzechów, ryb, pestek słonecznika i dyni. Najlepiej jeśli codziennie zjada się 5 porcji świeżych warzyw i owoców. Na wyeliminowanie cholesterolu pozytywnie wpływa także aktywność fizyczna. Redukcja tkanki tłuszczowej i lepszy metabolizm rzutują na lepszy przepływ krwi w żyłach i pozbywanie się cholesterolu.

Podstawowe pierwiastki

Niewielu wie, że na prawidłową pracę serca bardzo wpływa poziom magnezu we krwi. Jeśli jest go za mało, może dojść do arytmii. Magnez reguluje pracę serca i ciśnienie tętnicze krwi. Równie ważny jest potas i wapń – wzmagają one skurcze serca, przez co organizm jest lepiej dotleniony. Niedobór tych pierwiastków może doprowadzić nawet do zatrzymania pracy serca. Zrównoważona dieta, dostarczająca wszystkich najważniejszych składników odżywczych ma więc ogromne znaczenie dla pracy serca.

Równie ważne są też kontrole lekarskie. Kardiologa powinno się odwiedzać za każdym razem, gdy dochodzi do niekontrolowanej arytmii, duszności i częstych zawrotów głowy, a także bólów w klatce piersiowej. Objawem choroby serca może być także szybkie zmęczenie organizmu mimo stosunkowo niewielkiego wysiłku.