Jak rozpoznać przeziębienie?

Jak rozpoznać przeziębienie?

0a586b23d90a19a31e67734d91b7973461df341dPrzeziębienie jest częstą i nieprzyjemną infekcją dróg oddechowych. Na szczęście zazwyczaj przebiega łagodnie i nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak nieleczone przeziębienie może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, dlatego nie warto go bagatelizować. Jak rozpoznać przeziębienie i jak je leczyć?

Przyczyny i objawy przeziębienia

Przeziębienie jest chorobą, którą może wywołać aż 200 różnych wirusów, głównie rinowirusy. Ze względu na tak duże zróżnicowanie patogenów odpowiedzialnych za tę infekcję, niezwykle trudno jest się przed nią ustrzec. Dobra wiadomość jest taka, że z większością z nich system immunologiczny jest sobie w stanie poradzić.

W okresie jesienno-zimowo-wiosennym organizm często jest osłabiony ze względu na duże wahania temperatur i niesprzyjającą pogodę; to z kolei są warunki, w których wirusy bardzo dobrze się czują, zwiększając swoją aktywność. Do zakażenia wirusem dochodzi drogą kropelkową przez drogi oddechowe. Po 4-14 dniach od wniknięcia patogenu do organizmu pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia: uczucie osłabienia, stan podgorączkowy, uciążliwy, obfity katar, ból gardła i kaszel. Dodatkowo mogą występować bóle głowy, bóle zatok i bóle mięśniowe o umiarkowanym nasileniu.

Sposoby leczenia przeziębienia

W celu szybkiego wyleczenia przeziębienia kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej zostaną podjęte działania, tym będą one skuteczniejsze. Sprawdzonym sposobem jest stosowanie leków złożonych, zawierających substancje czynne działające na objawy przeziębienia, np. lek zawierający paracetamol, fenylefrynę i witaminę C.

Na ból gardła polecane są tabletki do ssania, a na kaszel syrop wspomagający odkrztuszanie wydzieliny. Skuteczne są również inhalacje oraz bańki lekarskie pobudzające działanie układu immunologicznego. Sposoby leczenia przeziębienia nie ograniczają się jedynie do stosowania środków farmaceutycznych, warto sięgnąć po naturalne metody, takie jak: herbata z miodem i cytryną, imbirem lub sokiem z malin, albo domowej roboty mikstury na bazie miodu, czosnku i cytryny.

Chociaż przeziębienie zwykle nie jest groźną chorobą, nieleczone może prowadzić do powikłań zdrowotnych i zakażeń bakteryjnych. Dlatego wskazane jest pozostanie w domu przez czas trwania choroby i odpoczynek. W przypadku nieustępowania objawów po kilku dniach, należy pójść do lekarza rodzinnego, by dokonał diagnostyki i ustalił odpowiednie leczenie.

źródło: http://febrisan.pl/

Dodaj komentarz