Choroby serca – jak się przed nimi uchronić?

Choroby serca – jak się przed nimi uchronić?

heartbeat-163709_640

Choroby serca stanowią niemal połowę wszystkich zgonów w Polsce. Niewszyscy jednak wedzą, w jaki sposób i że w ogóle można tym chorobom zapobiegać. Co więc robić? Co jeść i gdzie udać się po pomoc?

Po pierwsze: dieta

Najbardziej naturalnym sposobem zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym jest ograniczenie przetworzonej żywności. Takie produkty bardzo często zawierają wiele szkodliwych substancji, np.: tłuszcze trans czy rafinowane węglowodany. Dobrze więc zastąpić je naturalnymi produktami, takimi jak: warzywa, dziczyzna, ryby czy oliwa z oliwek. Należy również ograniczyć spożycie pszenicy i unikać skrobi kukurydzianej, które prowadzą do odkładania się blaszki miażdżycowej. Dostarczenie organizmowi dużej ilości Witaminy D pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Również ważne są tłuszcze omega-3, których głównym źródłem są ryby. Podobnie jak Witamina D, kwasy tłuszczowe omega-3 zapobiegają odkładaniu się blaszki miażdżycowej i dostarczają dobry cholesterol.

Flawonoidy to polifenole, które zawierają antyoksydanty. Te z kolei zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby serca, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej diety. Znajdziemy je przede wszystkim w czerwonym winie, żurawinie, orzechach włoskich i czekoladzie, która nawet w niewielkich ilościach obniża ciśnienie krwi. Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez kawy, może dwóch… Kofeina zawarta w 4 filiżankach kawy zwiększa ryzyko choroby sercowej do 30%. Można więc zastąpić kawę zieloną herbatą, która posiada podobną ilość kofeiny, a jednak nie szkodzi. Zielona herbata zawiera bowiem bioflawonoidy, które obniżają poziom złego cholesterolu.

Po drugie: inne nawyki

Przede wszystkim należy ograniczyć stres i utrzymywać ciało w dobrej formie poprzez podjęcie aktywności fizycznej. Każdy, kto pracuje w trybie siedzącym (szczególnie kobiety siedzące zwykle „noga na nogę”) powinien średnio co godzinę wstać i przejść się. Jeżeli jest taka możliwość, można na chwilę położyć nogi na biurko, jednak gdy nie jest to możliwe, wystarczy karton pod biurkiem, o który oprzemy wyciągnięte, nieskrzyżowane nogi. W ten sposób znacząco poprawiamy krążenie, a nie zajmie to długo.

Każdy palacz powinien również rzucić papierosy lub chociaż je ograniczyć, co jest działaniem oczywistym.

Po trzecie: dobry lekarz

Dzięki wczesnemu wykryciu, niektóre choroby serca można całkowicie wyleczyć. Można również zahamować rozwój choroby – do tego jednak niezbędna jest konsultacja z kardiologiem. Dlatego gdy zauważymy jakikolwiek objaw choroby serca, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Dodaj komentarz