Czy leczenie pijawkami jest bezpieczne?

Czy leczenie pijawkami jest bezpieczne?

leech-368345_640

Leczenie pijawkami jest znane od wieków, mimo to wciąż budzi wiele kontrowersji. Wiele osób nie jest przekonanych co do bezpieczeństwa współcześnie wykonywanych zabiegów. Pijawka pobiera krew z organizmu, do którego się przyssie, w związku z tym u potencjalnych pacjentów często pojawia się lęk przed zarażeniem wirusami takimi jak HIV lub HCV.

Hirudoterapia – co to takiego?

Zabieg hirudoterapeutyczny polega na przystawianiu w odpowiednich miejscach pijawek. Organizmy w nim wykorzystywane są hodowane w specjalnych, sterylnych warunkach, w laboratoriach i niszczone zaraz po wykonaniu zabiegu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że pacjent zarazi się przez krew poprzedniego żywiciela pijawki, co niestety się zdarzało w poprzednich stuleciach. Przystawiona do skóry pijawka wgryza się w nią, a następnie wydziela liczne substancje aktywne, które pomagają w leczeniu wielu schorzeń, a także oczyszczają organizm z toksyn. Hirudoterapia jest bezpieczną metodą, pod warunkiem że nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Zabiegu nie wolno wykonywać między innymi u pacjentów, którzy mają problem z krzepliwością krwi (niewystarczająca krzepliwość) i gojeniem się ran.

Na co pomagają pijawki?

Leczenie pijawkami jest wskazane w przypadku bardzo wielu popularnych chorób, a także jeśli chce się oczyścić organizm z toksyn. Najczęściej hirudoterapię wykorzystuje się przy różnego rodzaju schorzeniach układu krążenia, na przykład przy miażdżycy. Oprócz tego zabieg można wykonywać przy stanach zapalnych, problemach dermatologicznych, urazach, chorobach układu moczowego i rozrodczego, a nawet zaburzeniach psychicznych, na przykład przy depresji. W ostatnim czasie badania wykazały również korzystny wpływ hirudoterapii w leczeniu nowotworów.

Na co uważać przy hirudoterapii?

Jeśli podjęło się decyzję o poddaniu się hirudoterapii, warto pamiętać, że należy się odpowiednio przygotować. Przed zabiegiem nie wolno stosować leków rozrzedzających krew lub rozszerzających naczynia krwionośne. Dzień wcześniej należy też odstawić wszystkie silne leki, co oczywiście powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Oprócz tego zalecane jest również nieużywanie zapachowych kosmetyków w miejscu, gdzie będą stawiane pijawki.

Dodaj komentarz