Czym jest hirudoterapia?

Czym jest hirudoterapia?

Od zarania dziejów w medycynie stosowano wiele naturalnych metod, które nawet obecnie są skuteczne. Chorzy, jak i lekarze, coraz częściej powracają do dawnych sposobów leczenia będących bardzo dobrym rozwiązaniem często zaawansowanych problemów zdrowotnych.

Dawniej hirudoterapię stosowano do upuszczania tzw. „złej krwi”. Obecnie leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) jest znacznie bardziej atrakcyjne, gdyż przynosi lepsze efekty niż terapie lekowe.

W gruczołach ślinowych pijawek znajdują się liczne hirudozwiązki polepszające kondycję organizmu oraz przyspieszające kurację. W sumie jest ich ponad 200, ale nie wszystkie jeszcze zostały nazwane i przyporządkowane odpowiednim działaniom. Substancje wnikając do organizmu człowieka, wprowadzają biochemiczne zmiany.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych są gilatyna (przeciwdziała przerzutom), hementyna (rozbijająca zakrzepy powstałe w organizmie), hirudyna (przeciwdziałająca zakrzepom) oraz aparyza (zmniejszająca lepkość krwi i poprawiająca jej płynność). Inne substancje odpowiadają za przeciwdziałanie nowotworom, uśmierzanie bólu czy rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Jednak hirudoterapia nie jest przeznaczona dla każdego. Okazuje się, że występują poważne przeciwwskazania do przeprowadzania leczenia za pomocą pijawek medycznych. Pierwsza barierą jest zła morfologia. Szczególnie ważne są tu hemoglobina, hematokryt oraz płytki krwi.

Kolejne przeciwwskazanie to przyjmowane leki. Nie wolno łączyć pijawek leczniczych z wieloma preparatami, gdyż może pogorszyć to stan pacjenta, albo terapia może nie zadziałać. Wśród najczęściej wymienianych leków są: Clexane, Polocard, Acard czy Acenocumarol. Odradza się również stosowanie hirudoterapii w przypadku, gdy pacjent przyjmuje antybiotyki lub/i leki sterydowe.

Ważne jest także to, że pijawki lecznicze są hodowane w specjalnie przygotowanych do tego warunkach laboratoryjnych. Te znajdujące się w środowisku naturalnym nie są przeznaczone do leczenia.

Więcej na temat leczenia za pomocą pijawek medycznych można się dowiedzieć na stronie http://pijawki.abros.pl/.

Dodaj komentarz