Higiena w salonie: czym można się zarazić?

Higiena w salonie: czym można się zarazić?

wellness-285587_640Korzystanie z usług nieprofesjonalnego salonu kosmetycznego to nie tylko nieestetycznie i kiepskiej jakości wykonane zabiegi. Z gabinetu kosmetyczki, w którym nie przykłada się dużej wagi do kwestii higieny można również wynieść kilka nieciekawych i nieprzyjemnych schorzeń. Do zakażeń bakteriami i wirusami bardzo łatwo dochodzi podczas zabiegów manicure i pedicure, w trakcie których używa się ostrych narzędzi, takich jak nożyczki czy cążki. Czym można się zarazić u kosmetyczki i w trakcie których zabiegów należy zachować szczególną czujność?

Jak dochodzi do zakażenia?

W salonie kosmetycznym do zakażenia dochodzi wskutek używania nieprawidłowo lub w ogóle niezdezynfekowanych przyborów używanych podczas zabiegu, między innymi nożyczek lub cążków. Kosmetyczka wykonuje zabiegi, w trakcie których łatwo dochodzi do skaleczenia. W związku z tym w salonach urody higiena stanowi najważniejszą kwestię, podobnie jak w gabinetach zabiegowych, w których obowiązują wyjątkowo rygorystyczne zasady w kwestii czystości. Niestety w wielu tego typu miejscach nie tylko nie wykonuje się niezbędnej sterylizacji narzędzi, lecz także brakuje środków dezynfekujących albo są one przeterminowane.

Czym można się zarazić?

W niektórych gabinetach w ramach zabiegów ma miejsce masaż, w trakcie którego może dojść do zakażenia świerzbem. Objawy tej choroby to zaczerwieniona skóra z nieestetycznymi krostami oraz plamami i świąd, który nasila się pod wpływem rozgrzania skóry. Jak go uniknąć? Należy jeszcze przed zabiegiem sprawdzić, czy łóżko do masażu jest wyłożone jednorazowym ręcznikiem oraz czy ręcznik, którym okrywa się ciał jest świeży.

Szczególnie powszechnym problemem jest grzybica paznokci, zarówno u dłoni jak i u stóp. To najbardziej kłopotliwy efekt źle wykonanego manicure czy pedicure. Zwłaszcza na stopach, grzybica jest późno wykrywalna, bo nie zwraca się na nie takiej uwagi jak na dłonie. W związku z tym jej pierwsze objawy bywają lekceważone. Grzybicę dzieli się na wiele rodzajów. Jeden z nich to grzybica dermatofitowa – w jej przypadku zmiany są bardzo wyraźne, paznokieć staje się żółty oraz pusty w środku. Choroba rozwija się powoli, czasami nawet przez kilka miesięcy. Inną szybciej rozwijająca się chorobą jest natomiast drożdżyca. W jej przypadku ma się do czynienia z obrzękiem wału paznokciowego oraz towarzyszącym mu bólem.

Inne poważne schorzenia, których można się nabawić w ramach różnych zabiegów to między innymi wirusy HCV a nawet HIV. Jak się przed nimi uchronić? Podstawowa kwestia to wybór profesjonalnego salonu kosmetycznego lub gabinetu manicure i pedicure, w którym higiena stanowi kluczową kwestię. W takich miejscach regularnie korzysta się z jednorazowych narzędzi, natomiast w przypadku tych metalowych, wykorzystuje się nowoczesne preparaty lub techniki odkażania, takie jak autoklaw.

Więcej ciekawych i pożytecznych informacji znajdziecie na: http://easynails.pl/

Dodaj komentarz