Rak i co dalej? Jak znaleźć dobrego onkologa?

Rak i co dalej? Jak znaleźć dobrego onkologa?

young-422332_640Rak to wyjątkowo złożona choroba, dodatkowo taka, która inaczej przebiega w zależności od zaatakowanego narządu. Z tego względu najlepszego specjalistę musi cechować precyzja, doświadczenie i systematycznie aktualizowana wiedza. Warto znaleźć dobrego lekarza – to od niego zależy przebieg leczenia nowotworu, a to z kolei w dużym stopniu odpowiada za sukces terapii.

Rak sprawia problemy już a etapie postawienia diagnozy. W zależności od rodzaju, objawy mogą być zupełnie różne, często również obejmujące te pozornie nie wzbudzające strachu, jak chudnięcie, tycie, przemęczenie itd. Niestety, wiele osób wciąż je ignoruje, a sporo lekarzy bagatelizuje, przez co w Polsce najczęściej rozpoznawanym rakiem jest już ten w czwartym stadium. Z tego względu warto być stanowczym podczas konsultacji z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub gastrologiem opowiedzieć o wszystkich niepokojących symptomach i związanych z nimi obawach oraz zażądać skierowania na badania kontrolne. Niepokojące wyniki to wskazanie do biopsji. Diagnoza raka natomiast kieruje na dalsze leczenie. Warto w tej kwestii zaufać najlepszemu lekarzowi.

– Dobry onkolog to tak, który podejdzie do przypadku indywidualnie, weźmie pod uwagę stopień zaawansowania, stan pacjenta, przebyte wcześniej choroby czy ograniczenia. Dopiero znajomość tych faktów pozwala na wskazanie najlepszej formy leczenia: chirurgii, radio- czy chemioterapii. To wyjątkowo ważna decyzja ważąca na życiu pacjenta, warto powierzyć jej podjęcie najlepszym. – przekonuje specjalista z przychodni DenTeam w Częstochowie.

O profesjonalizmie lekarza świadczy nie tylko wiedza i lata praktyki. Równie istotne jest podejście do pacjenta. Nowotwór, uświadomienie zagrożeń, lub w ostateczności, wiadomość o braku możliwości wyleczenia to wyzwanie wymagające niezwykłej empatii ze strony lekarza. Warto szukać specjalistów poprzez polecenie osób, które miały do czynienia z tą chorobą. Ich zadowolenie z przebiegu terapii powinno być wystarczającą gwarancją.

Istotnym czynnikiem pozostaje dostępność lekarza. Nawet najlepszy specjalista nie pomoże w leczeniu, jeżeli na wizytę u niego trzeba czekać kilka tygodni. W przypadku raka najważniejszy jest czas. Z tego względu należy zrezygnować z wizyty u renomowanego onkologa na rzecz mniej doświadczonego lekarza z wolnymi terminami.

Dodaj komentarz