Jak uchronić się przed chorobami serca?

Jak uchronić się przed chorobami serca?

girl-863340_640Niewielu ludzi wie i zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki różnym działaniom można uchronić serce przed niektórymi chorobami. Społeczeństwo nie ma dostatecznej wiedzy na ten temat. Czasem zdarza się też, że winę przypisują genetyce, czyli swoim przodkom. Nie biorą pod uwagę lub nie chcą myśleć o tym, że genetyka to nie wszystko. Czasem oni sami w dużej mierze są winni takiego stanu swojego zdrowia.

Trzeba zerwać z nałogami

Przede wszystkim ważne jest to, aby pozbyć się wszelkich szkodliwych używek. Kardiolog z przychodni Denteam w Częstochowie radzi, aby przede wszystkim nie palić. Dym tytoniowy wpływa bowiem niekorzystnie nie tylko na płuca palacza, ale także jego serce. Tak samo jest ze spożywaniem alkoholu. Lekarze zalecają rzadkie wypicie lampki wina, jednak to nie znaczy, że dają przyzwolenie na codzienne spożywanie piwa czy wódki.

Należy zacząć zdrowo się odżywiać

Walka i w końcu całkowite zerwanie z nałogiem to nie wszystko. Należy również zacząć się prawidłowo odżywiać. Szczególnie ważne jest to w momencie rzucenia palenia. Wiąże się to z faktem, że po skończeniu z nałogiem wielu ludzi bardzo szybko tyje. Prawidłowa dieta pozwoli temu zapobiec, a co więcej, pacjent może nawet zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście takie prawidłowe odżywianie się powinno iść w parze z regularnymi ćwiczeniami. Jeśli pacjentem jest osoba starsza, taka gimnastyka musi być odpowiednio dostosowana do jego możliwości. Prawidłowe odżywianie się wpływa również na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, co także jest istotne.

Koniec ze stresem

W wielu przypadkach bezpośrednim czynnikiem zawału serca jest właśnie stres. Zawał mięśnia sercowego dotyka raczej ludzi starszych, jednak może wystąpić również u osób nawet po trzydziestym roku życia. Wiąże się to z ciągłym zmęczeniem oraz poddenerwowaniem. W przypadku, kiedy u danej osoby wystąpi zawał serca, jest już niestety za późno na wizytę u kardiologa. Wtedy trzeba niezwłocznie wezwać karetkę. W takich przypadkach o przeżyciu pacjenta bardzo często decyduje czas, w jakim uda się udzielić mu pierwszej pomocy oraz przetransportować go do odpowiedniej placówki.

Dodaj komentarz