Jak zadbać o swojego czworonożnego pupila?

Jak zadbać o swojego czworonożnego pupila?

Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami psa to poza samą zabawą warto zadbać też o jego zdrowie. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą kliniki weterynaryjne, które pomogą nie tylko w przypadku nieprzewidzianych wypadków, ale również mogą im zapobiec dzięki odpowiednio stosowanej profilaktyce.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności, jeszcze przed jakimikolwiek szczepieniami, konieczne jest wykonanie odrobaczenia. Istotnym jest, by zabieg przeprowadzić pomiędzy trzecim a piątym tygodniem życia szczenięcia, gdyż w tym okresie pies może zarazić się robakami spożywając pokarm z ziemi. W przypadku młodych szczeniąt wskazanym jest, by taki zabieg wykonywać następnie co miesiąc, podczas gdy dorosłe psy można już poddawać odrobaczeniu z mniejszą częstotliwością – jednokrotnie na okres pół roku. Podstawową czynnością, o którą należy zadbać, to wykonywanie odpowiednich szczepień.

Co istotne szczepienia te są uzależnione nie tylko od wieku naszego czworonożnego pupila, ale i od czynników środowiskowych na jakie jest on narażony. Jednym z najważniejszych i absolutnie obowiązkowych szczepień jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, którego wykonanie jest konieczne w terminie do 30 dni od momentu ukończenie przez psa 3 miesięcy życia oraz odnawianie go kolejno co rok od pierwszego zaszczepienia. Nie wywiązanie się z tego obowiązku może skutkować zarówno karą finansową, jak i, w najgorszym przypadku, odpowiedzialnością sądową w przypadku ugryzienia przez psa innej osoby – tym bardziej więc warto zadbać o terminowe zaszczepienie naszego pupila, tym bardziej, że wiele klinik weterynaryjnych udostępnia nawet możliwość umówienie wizyty poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej.

W ramach profilaktyki szczepień warto też  pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwko pchłom i kleszczom, którą należy prowadzić już od 8 tygodnia życia psa.

Powyższe czynności pozwolą nam zagwarantować prawidłowy i bezpieczny rozwój naszego pupila, co na pewno oszczędzi nam wielu zmartwień związanych ze zdrowiem psiaka.

2 thoughts on “Jak zadbać o swojego czworonożnego pupila?

Dodaj komentarz