Jakie są objawy raka jelita grubego?

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Rak jelita grubego początkowo daje niepozorne objawy, które można przypisać do wielu innych, mniej groźnych schorzeń. Silne symptomy, które ewidentnie wskazują na możliwość rozwoju raka, można zauważyć dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Mówi się, że rak jelita grubego może nie dawać o sobie znać nawet przez kilkanaście lat.

Początkowe niespecyficzne objawy choroby to przede wszystkim bóle brzucha i wzdęcia, które częściej świadczą o chorobie wrzodowej lub zaburzeniu pracy pęcherzyka żółciowego. Bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów i nie są zgłaszane lekarzowi, a jedynie leczone na własną rękę. Warto jednak pamiętać, że szczególnie osoby, u których w rodzinie już wystąpiły jakieś choroby nowotworowe (np. nowotwór skóry, nowotwór kręgosłupa, rak jelita grubego i inne), powinny baczniej przyglądać się własnemu organizmowi i zgłaszać lekarzowi wszelkie objawy mogące świadczyć o jakiejkolwiek chorobie. Należy podkreślić, że wczesna wykrywalność nowotworu jelita grubego i odbytnicy ma bardzo duże znaczenie w skuteczności podjętego leczenia. Rak w początkowej fazie rozwoju może być nawet całkowicie wyleczalny.

Główne objawy raka jelita grubego

Najczęściej chorobę rozpoznaje się u osób powyżej 50 roku życia. Zazwyczaj te osoby posiadają już pewne dolegliwości bólowe, nagle tracą na wadzę i od kilku lat zmagają się z problemem zaburzeń w oddawaniu stolca.

Choć zmiana regularności wypróżnień i konsystencji oddawanego stolca zazwyczaj jest związana ze stresem lub popełnianymi błędami żywieniowymi, to może też świadczyć właśnie o rozwijającym się nowotworze.

Kolejnym objawem często świadczącym o nowotworze jest krwawienie z odbytu, które równie dobrze może mówić nam np. o pęknięciu hemoroidów. Dlatego zawsze wtedy, gdy chory zauważy krew w stolcu lub na papierze toaletowym, powinien zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia szerszej diagnostyki. Najczęstszym zalecanym badaniem jest kolonoskopia, którą można wykonać również w znieczuleniu. Choć nie jest to najtańsze badanie, to często zalecane, ponieważ daje najlepszy obraz sytuacji.

Więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-jelita-grubego/

Dodaj komentarz