Jak wygląda zabieg hirudoterapii?

Jak wygląda zabieg hirudoterapii?

Ci, którzy pragną skorzystać z zabiegu hirudoterapii, z pewnością mają wiele obaw. Jak wygląda dokładnie zabieg? Czy stawianie pijawek jest w pełni bezpieczne? Czy odczuwamy ból, kiedy pijawki przegryzają naszą skórę, by się do niej przyssać? Zobaczcie, jak wygląda ten zabieg od początku do końca.

Przed zabiegiem

Zanim wybierzecie się na zabieg, musicie pamiętać, że bezpośrednio przed nim nie możemy pić alkoholu czy mocnej kawy. Po tych używkach nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, więc rany po pijawkach mogą dłużej krwawić. Unikajmy też mocnych perfum, mydeł zapachowych czy płynów do kąpieli – pijawki są bardzo wrażliwe na zapachy i istnieje ryzyko, że nie będą chciały się przyssać.

Przed zabiegiem hirudoterapeuta przeprowadza z nami dokładny wywiad, by ustalić ewentualne wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. Dzięki wywiadowi również możemy ocenić, ile pijawek trzeba przystawić.

Zabieg

W trakcie zabiegu w miejscu dolegliwości przystawia się od 4 do 12 pijawek. Jeśli mamy stawiane pijawki po raz pierwszy, hirudoterapeuta używa tylko 4 żyjątek. Terapia może trwać od 4 do 6 tygodni. Jeśli chcemy utrwalić jej efekty, warto powtórzyć terapię po ok. 6-8 miesiącach.

Pijawka przyczepia się do ciała za pomocą otworu gębowego. Nakłucie skóry ma kształt trzech promieniście rozchodzących się linii. Dlaczego? To z powodu trzech szczęk, które posiada pijawka. Każda z nich to ok. 80-80 chitynowych ząbków. Ugryzienie pijawki często porównywane jest do ugryzienia komara. Nie jest to bolesne, ponieważ wraz z innymi substancjami, pijawki wydzielają także związki znieczulające.

Jednorazowe leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) trwa od 45 do 90 minut. Na długość „pracy” pijawki wpływ mają różne czynniki – pogoda, ciśnienie krwi pacjenta, miejsce przystawienia czy ogólny stan pacjenta.

Po zabiegu

Po odpadnięciu pijawek do rany przykładany jest jałowy opatrunek, który trzeba zmienić po 12 godzinach. Krew z rany może sączyć się nawet przez 24 godziny, dlatego ważne jest zrobienie solidnego opatrunku.

Więcej o zabiegach hirudoterapii przeczytacie na stronie: http://pijawki.abros.pl/.

Dodaj komentarz